Z początkiem maja wystartowała kampania #BrukselaToNieKurort zachęcająca do świadomego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kampania kładzie nacisk na wyzwania, przed którymi stoi obecnie Europa – agresywna Rosja, zmiana klimatu i cyberzagrożenia – a do sprostania którym potrzebne są konkretne umiejętności. Zdaniem twórców kampanii, „Bruksela” nie powinna być sposobem na „polityczne wakacje”, a miejscem, gdzie kompetentne osoby decydują o losach Polski i Europy.
Akcja pod hasłem #BrukselaToNieKurort skupia szereg działań edukacyjnych i PR, których głównym celem jest dotarcie do osób starających się być na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na świecie, jednak nie do końca orientujących się w zawiłościach geopolityki lub funkcjonowania Unii Europejskiej.
Organizatorem kampanii jest Fundacja Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego, która od 30 lat pracuje na rzecz rozwoju świadomego, opartego na wartościach przywództwa. Wspiera liderów i liderki różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego, w partiach i organizacjach politycznych, a także biznesie. Tym razem działania Fundacji skierowane zostały w drugą stronę – zamierza ona podnosić świadomość wyborców na temat roli polskich przedstawicieli w europarlamencie.
– Rok 2024 jest dla nas szczególny, gdyż właśnie obchodzimy 30-lecie naszej działalności. Od trzech dekad uczymy liderów życia publicznego jak dobrze i skutecznie przewodzić. Tym razem skupimy się na osobach, które tych liderów wybierają. Chcemy pokazać, jak odpowiedzialne zadanie stoi przed nami 9 czerwca. W obliczu dużych zmian w geopolityce i towarzyszącej temu niepewności szczególnie ważne jest, by mądrze wybrać naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim – mówi Magdalena Tchórznicka z Fundacji Szkoła Liderów.
Spot: https://youtu.be/NaFLytaS0Wo?feature=shared
Na temat kompetencji europarlamentarzystek i europarlamentarzystów oraz współczesnych europejskich i globalnych wyzwań organizatorzy będą edukowali poprzez stronę BrukselaToNieKurort.pl, a także w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Do akcji zostali zaproszeni popularni twórcy internetowi, m.in. Kasia Gandor, Miłosz Wiatrowski-Bujacz czy Paulina Górska, którzy przybliżą priorytetowe zagadnienia, dla których Polska powinna przedstawić swoją perspektywę w Europie. Do kampanii dołączą także inne organizacje pozarządowe i społeczne.
Partnerami kampanii są warszawskie agencje Profeina oraz Olmeka Creation House. Pierwsza z nich odpowiada za działania PR i edukacyjne, druga za realizację spotu oraz działania brandingowe i reklamowe.
– W ramach kampanii uświadamiamy wyborcom, jakie sprawy będą podejmowane w najbliższych latach przez Unię Europejską. Kwestie dotyczące zagrożeń cybernetycznych, zmiany klimatu czy stosunków z Rosją są realne. Wiemy jednak, że sama świadomość zagrożeń nie wystarczy, dlatego pokazujemy również nasz wpływ, jako jednostek, na kształtowanie przyszłości. Mówimy o kompetencjach, które powinny posiadać osoby reprezentujące nas w europarlamencie. I przede wszystkim: podkreślamy, że zdecydowanie nie warto pozostawić kwestii wyboru innym! Zachęcamy wszystkie organizacje i osoby, którym bliskie jest świadome głosowania, do włączenia się w naszą kampanię, by frekwencja 9 czerwca pozytywnie nas zaskoczyła – podsumowuje Magdalena Tchórznicka ze Szkoły Liderów.
#BrukselaToNieKurort to kampania Fundacji Szkoła Liderów edukująca na temat świadomego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jej celem jest informowanie na temat zagrożeń i wyzwań stojących przed Unią Europejską oraz krajami członkowskimi, a także edukacja w zakresie kompetencji niezbędnych u osób reprezentujących Polskę na arenie międzynarodowej.
Fundacja Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego (od 30 lat) pracuje na rzecz rozwoju świadomego, opartego na wartościach przywództwa. Wynajduje i wspiera liderów i liderki różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego, w partiach i organizacjach politycznych, a także biznesie. Jest miejscem spotkania i dialogu. W jej programach uczestniczą osoby z różnych opcji politycznych i społecznych.